Miejscowość Hałuszowa jest położona w uroczym miejscu bezpośrednio na północnych zboczach Pienin Czorsztyńskich i w kotlinie potoku uchodzącego spod Przełęczy Snozka i przełęczy Osice do Dunajca. Górnymi rejonami polan i lasów wsi przebiega atrakcyjny widokowo niebieski szlak turystyczny z Czorsztyna do miasta Szczawnica ( przede wszystkim przez Trzy Korony).
Mieszkańcy tej malowniczo zlokalizowanej wsi, już od XIV wieku należeli do parafii w Grywałdzie. W ciągu stuleci w administracji kościelnej i nie tylko, dzielili ten sam los co mieszkańcy z Grywałdu ( Od wieku XVI do roku 1913, chodzili pieszo na Msze. Św. do pobliskiego Krościenka lub do Maniów). Dopiero od roku 1914 uzyskali swoją autonomię i powrócili na nowo do parafii, św. Marcina w Grywałdzie.
Na początku lat 90 XX wieku wśród społeczności wsi Hałuszowa zrodziło się pragnienie wybudowania kaplicy filialnej, po to, aby mogli u siebie korzystać z sakramentów (czyli z pełni Środków zbawienia jakie daje Kościół). W związku z tym za zezwoleniem władz kościelnych (głównie Ks. Bp Józefa Życińskiego, ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej) i cywilnych rozpoczęli upragnioną od lat budowę Kaplicy ku czci świętych Fabiana i Sebastiana. Warto przypomnieć, że św. Fabian, w roku 236 został wybrany na Papieża, a w roku 250 poniósł śmierć męczeńską na początku prześladowań za Decjusza i został pogrzebany w katakumbach Kaliksta w Rzymie. Natomiast św. Sebastian, żołnierz poniósł śmierć męczeńską w Rzymie na początku prześladowań za Dioklecjana. Jego grób, w katakumbach przy „Via Appia” w wiecznym mieście, wierni otaczali czcią od najdawniejszych czasów.
Budowa kaplicy w Hałuszowej nie trwała długo. Ciężka i mozolna praca mieszkańców tej wioski została rychło ukończona sukcesem gdyż, prace skończono przed rokiem 1997. W tymże roku, 24 sierpnia przybył do parafii śp. ks. Bp. Józef. Gucwa, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i dokonał uroczystego poświęcenia. Od tego czasu hałuszowianie w każdą niedzielę i ważniejsze święta i uroczystości mogą przystępować do stołu Słowa i Chleba Bożego. Ważną chwilą w ich życiu religijnym jest coroczny odpust ku czci świętych Fabiana i Sebastiana przypadający w dniu 20 stycznia. Jednak pomimo swego odpustu nie zapominają o uroczystościach, które mają miejsce w ich parafialnym Kościele parafialnym w Grywałdzie.